Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Teatry

2011.03.20 g. 22:47

Fumum Vendere - Jaskółka warszawskiego festiwalu "Lalka też człowiek" .


Unia Teatr Niemożliwy oraz Scena Staromiejska zapraszają na spektakl Nieformalnej Grupy Avis będący jaskółką festiwalu „ Lalka też człowiek” .

Spektakl Fumum Vendere w reżyserii Agaty Biziuk   odbędzie się 1,2,3 kwietnia 2011 o godzinie 19.00 przy ulicy Jezuickiej 4 w Warszawie.

 

 

 

 

Na scenie zobaczymy Agnieszkę Makowską oraz Olka Różanka.

Bilety w cenie 20 oraz 25 zł.

 

 

 

 


"Fumum Vendere" to  sentencja umieszczana często na nagrobkach magów oraz okrytych złą sławą kuglarzy; po łacinie oznacza tyle co sprzedawać dym, mamić ludzi obietnicami bez pokrycia. Kuglarz – ten ni to handlarz ni to błazen - zawsze żył na marginesie społeczeństwa, choć był przekaźnikiem nastrojów społecznych i swoją sztuką komentował otaczającą go rzeczywistość. Podobnie jest w spektaklu, który jest przewrotną makabreską wykorzystującą formy teatru muzycznego oraz teatru ożywionej formy. Wychodząc z założenia, że ściany mają uszy, a niektórzy ściany mają w uszach, nasi bohaterowie podczas swego kuglarskiego pokazu demaskują naturę ludzką jako byt zdegenerowany, a prawo i porządek przedstawiają jako groteskę obsadzoną przez tchórzy, łgarzy i bigotów. Na scenie klasyka przeplata się z nowoczesną stylistyką zarówno w warstwie literackiej jak wizualnej i muzycznej. Podkreśla to osobisty stosunek twórców do problematyki poruszanej w spektaklu.

 


 

 

Nieformalna Grupa Avis łączy w sobie fuzje gatunków i osobowości o różnorodnym warsztacie twórczym. Została założona przez absolwentki Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerwicza Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. . Członkowie zespołu postawili na poznanie, dialog i, swego rodzaju, "barter twórczy" łączący artystów pochodzących z różnych estetyk, dziedzin sztuki. Kluczowym elementem samorozwoju jest według liderów Nieformalnej Grupy Avis zadawanie pytań a nie dawanie odpowiedzi .Prowokuje to zespół do ciągłego ruchu dlatego określa siebie mianem grupy tułaczej.

 


Spektakl reżyserowany jest przez Agatę Biziuk, znaną warszawskiej publiczności twórczynię spektaklu dla najmłodszych „Tygryski” wystawianego w Teatrze Lalka, cieszącego się ogromną popularnością i sympatią widzów. Artystka może pochwalić się również realizacjami dla dorosłych: Kukułka, Prometeusz,  Horror Vacui. Wszystkie spektakle spotkały się z uznaniem krytyków oraz widowni w Szczecinie, Gliwicach, Łodzi i Białymstoku. Na scenie występuje Agnieszka Makowska , absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej Białymstoku. Aktorka Teatru Malabar, artystka gościnnie występująca w Teatrze A3/y oraz w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Jej role na deskach teatrów niezależnych były wyróżnianie i nagradzane na Festiwalu X-Off w Gliwicach,, „Lalka też człowiek", „Roma Teatro Festiwal" w Rzymie .Występowała m.in.: w Meksyku, Francji, we Włoszech, w Niemczech, w Czechach i na Słowacji. Partnerem Agnieszki Makowskiej w spektaklu jest Olek Różanek, wokalista zespołu Chorzy na Odrę, organizator szczecińskiego festiwalu „Akustyczeń”.


Po każdym spektaklu widz  będzie miał okazję posłuchać multimedialnego  wykładu :"Kuglarze, komedianci i inne podejrzane indywidua historii teatru". Wykład poświęcony historii teatru ludowego, jarmarcznego i niepoważnego. Ten niezwykle ciekawy i różnorodny nurt teatru, w każdej epoce dokładnie odzwierciedlał gust, modę oraz poczucie humoru ówczesnych ludzi, a także społeczną rzeczywistość swego czasu. O tym wszystkim opowie Konrad Szczebiot - dziennikarz, dramaturg i krytyk teatralny; stale współpracujący z miesięcznikiem "Teatr" oraz Programem Drugim Polskiego Radia.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy